Wystawa Agaty Urbańskiej-Krasowskiej

Nasza wystawa w mediach

ZDJĘCIA, FILMY
Bożena Andrzejewska
Posty w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 17 sty 2020, 12:56

Wystawa Agaty Urbańskiej-Krasowskiej

Post autor: Bożena Andrzejewska » 16 wrz 2023, 18:04

https://www.dzienniknowy.pl/artykul/606 ... rzemijanie… w Galerii Na Poddaszu Akademii Nauk Stosowanych w Pile

W Galerii na Poddaszu odbył się wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby Agaty Urbańskiej-Krasowskiej „Przemijanie”. Spotkanie stanowiło swoistą opowieść o młodej artystce, mieszkance wsi Wymysłowo.

Przemijanie… w Galerii Na Poddaszu Akademii Nauk Stosowanych w Pile
Agata tworzy w swojej pracowni „Kurza Chata” oraz prowadzi własną firmę, gdzie zarówno spełnia się zawodowo jak i twórczo rozwija. Z perspektywy miejsca zamieszkania mierzy się z problemami życia codziennego, a także egzystencjonalnymi, co znajduje odzwierciedlenie w jej twórczości. „Codziennie czaruję tak, aby każda praca miała moc, żeby skraść czyjeś serce” – to motto Agaty przyświecające jej pracy artystycznej. Kolekcja dzieł stanowi wyraz życiowej filozofii artystki wyrażającej się w podejściu do sensu istnienia. Agata stara się przekazać odbiorcy spektrum emocji, jakie zachodzą w każdym człowieku. Nawiązuje do nieuchronnego procesu przemijania towarzyszącego wszystkim istotom żyjącym akcentując empatię, uważność i zrozumienie wobec siebie.

Na szczególną uwagę zasługuje cykl prac Człowiek-Zwierz przedstawiający gorszą stronę natury ludzkiej. Dzieła wykonane są celowo w formie nawiązującej do barokowych portretów: złote ramy i ciemne tło, aby ukazać dostojność, rangę oraz władztwo przedstawianych postaci. Artystka wyposażając zwierzęta w określone atrybuty podkreśla ludzką niegodziwość. Ostatni obraz z tej kolekcji ukazuje człowieka na jasnym tle, dopełniając sens całości. Agata pragnie przekazać ludzkości, iż to na nas spoczywa obowiązek utrzymania równowagi na ziemi.

Wernisaż przebiegał w sympatycznej atmosferze. Było nam niezwykle miło gościć Prorektora ds. Rozwoju, Nauki i Współpracy Międzynarodowej dra Michała Banię, Bożenę Andrzejewską – Prezesa Oddziału Pilskiego Związku Polskich Twórców Sztuki, a zarazem kuratora wystawy oraz Wojciecha Beszterdę – fotografika, twórcę i kuratora programowego Galerii MS, członka Rady Artystycznej Związku Artystów Fotografików Polskich, a także wspaniałych przyjaciół Galerii Na Poddaszu.

Nota o artystce

Agata Urbańska-Krasowska posiada dyplom z litografii z aneksem malarstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas studiów ukończyła grafikę projektową oraz kurs ceramiczny I – II stopnia. Jest twórcą Fundacji „Kultura w Szczerym Polu”, gdzie aktywizuje środowisko wiejskie do działań w szeroko rozumianej kulturze. Prowadzi również warsztaty w Uniwersytecie Ludowym w Radawnicy.

Ewa Fijałkowska

Wróć do „RELACJE -WYSTAWY/ PLENERY/ KONCERTY/SPEKTAKLE”